Koncom roka 2014 bolo v našom KVH udelené prvé vyznamenanie. Je to jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli napísať tento článok. Chceme Vám priblížiť spôsoby, akým sa dalo toto vyznamenanie získať a tiež podmienky pre udelenie v našom klube. Ani nás nenapadne porovnávať zásluhy vojnových hrdinov s našimi, ale nosiť tieto vyznamenania bezdôvodne sa nám tiež nezdá správne. V KVH Feldgrau máme pri udeľovaní vyznamenaní jednoznačnú politiku. Menej = viac, nechceme to s množstvom vyznamenaní preháňať. Každý kto chce nosiť vyznamenanie musí rovnako ako v skutočnosti splniť určité kritéria, aby mu mohlo byť udelené vyznamenanie.
Každé jedno vyznamenanie je v našom KVH udelené za zásluhy, ako v minulosti. Nikto z členov si nemôže svojvoľne pripnúť vyznamenanie „lebo sa mi to páči“ alebo „hodí sa mi k uniforme“. Zároveň sa tým ukazuje novým členom, že nositeľ vyznamenania už pre klub urobil niečo, čím si ho zaslúžil.
Metodika na udeľovanie vyznamenaní, ktorou sa v klube riadime, presne určuje za akých podmienok a aké môže člen získať vyznamenania. Pri každom vyznamenaní máme určené presné lehoty, ako dlho musí byť člen v KVH a tiež koľko musí člen stráviť dní/akcií so svojou jednotkou a podobne. Tiež je orientačne určené, koľko sa môže v klube jednotlivých vyznamenaní udeliť. Infanterie-sturmabzeichen môže v KVH Feldgrau nosiť na uniforme tretina členov, ktorí sú členmi minimálne po dobu dvoch rokov a odbojovali so svojou jednotkou 40 dní / 1000 hodín.
Infanterie-Sturmabzeichen alebo v preklade pechotný útočný odznak, patrí bez pochýb k jedným z najznámejších a najrozšírenejších nemeckých vyznamenani udeľovaných v druhej svetovej vojne. Poďme si teda tento odznak trošku priblížiť.
Založenie pechotného útočného odznaku nariadil vrchný veliteľ pozemnej armády generálplukovník von Brauchitsch. Umelecko-výtvarný návrh vypracovala firma C.E. Juncker z Berlína, ktorá odznak aj vyrábala. Motív odznaku tvorí puška mauser k98 s nasadeným bodákom (v oválnom venci z dubových ratolestí, ktoré tvoria orámovanie odznaku) a výsostným znakom.
Pechotný útočný odznak mohol byť udelený dôstojníkom, poddôstojníkom a mužstvu streleckých rôt, nemotorizovaných pechotných divízií a jednotkám horských strelcov, ktorí sa od 1.1.1940 zúčastnili:
- troch útokov
- bojov v prednej línií
- prielomu so zbraňou v ruke
- troch dní bojov
pozn.:
Úspešné bojové prieskumy, rovnako ako protiútoky môžu byť započítané ako útoky, pokiaľ viedli k boju z blízka.
Pechotný útočný odznak sa nosí na ľavej strane uniformy v službe i mimo službu. Pokiaľ je nositeľ odznaku vyznamenaný železným krížom, nosí sa pechotný útočný odznak pod týmto vyznamenaním.
Pechotný útočný odznak udeľovali velitelia pluku.
http://en.wikipedia.org/wiki/Infantry_Assault_Badge
Informácie o článku
Počet slov: 427Počet zhliadnutí: 5448
Autor: Thomas
Vytvorené: 15. 05. 2015
Posledné zmeny: 20. 07. 2015