Verím, že nezáživný nadpis článku Vás neodradí od prečítania si nových zaujímavých informácií zo zdravotníckej oblasti. Opíšeme si zdravotnícku knihu, ktorú často môžeme vidieť na burzách hodnotenú ako cennejší artikel. Informácie, ktoré tu zvereňujem vychádzajú z faktov, ktoré sa dajú vytiahnuť z našej zbierky. Podarilo sa nám vyzbierať značnú časť vydaní, fotky na porovnanie nájdete nižšie v článku.
Kniha Amtliches Unterrichtsbuch über Erste Hilfe sa vydávala v rokoch 1938 - 1944 a slúžila ako učebnica pre prvú pomoc. Bola hojne využívaná v Nemecku, Rakúsku, Protektoráte Čechy a Morava.
Autorom bol Dr. med. Richard Krueger (SS-Sturmbannführer).
Slepá mapa
Zvláštnosťou, ktorá okamžite zaujme každého čitateľa, je slepá mapa názvov ľudského tela, ktorá je tvorená priesvitným papierom a červenými popismi. (Často zvykneme hovoriť, že je niečo "vyspelé na svoju dobu", hoci podľa môjho názoru je technologická vyspelosť a vynaliezavosť poplatná práve vojnovému obdobiu.) Slepá mapa pozostáva z dvoch listov. Nasleduje po strane 36 a slúži na prekrytie strán 36 a 37. V neskoršom vydaní už na stranách 24 a 25.
Zmeny v prevedení
Jednou z najzaujímavejších špecifík tejto knihy je množstvo oficiálnych vydaní. Podarilo sa nám vyzbierať prevažnú časť vydaní, dostatočnú pre utvorenie si názoru. Zjednodušenie výroby sa prejavuje najmä na zmenšení rozsahu strán, zjednodušení výrobu obálky knihy a tiež tlačených farbách.
Zmena rozsahu
Počet strán sa zmenil v 1942. Kniha je od 16-teho vydania viditeľne tenšia, obálka je spracovaná menej odolne. Rozsah kníh sa zmenil medzi vydaniami, znížením z 263 na 145 strán. Napriek tomu celý obsah sa zachoval, s tabuľkami aj registrom pojmov. Porovnanie stránkovania na fotke nižšie:
Zmena obalového materiálu
Čím neskoršia verzia knihy, tým menej látkového obalu na nej nájdeme. Hoci sú rozdiely nenápadné, všetky ich nájdete na fotke nižšie:
Obal prvých verzií bol najkvalitenejší, kompletne plátený. V 5-tom vydaní (rok 1939) už nájdeme iba plátený hrebeň väzby, ale titulná stránka je papierová.
Nasledovala zmena z pláteného hrebeňu na kompletne papierový obal (medzi 1940-1941).
Ako sme už písali v časti Rozsah, v 16-tom vydaní (1942) sa zmenil rozsah a tým aj farebnosť obálky.
Čas ukázal, že papierový obal je naozaj menej odolný a tak sa paradoxne, lepšie dochovali staršie knihy. V roku 1942 ich to samozrejme nijak netrápilo.
Farebnosť
Neskoršie výtlačky sú bezfarebné. Napriek tomu, že farba sa v tejto knihe celkovo používa iba výnimočne, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou tiež o zjednodušenie výroby. Od 20-teho vydania (20. Auflage, rok 1944) sa už čevená farba na zvýraznenie obrázkov a na DRK logo nepoužíva.
Opravy a doplnky
Revízie boli nutnou súčasťou, pokiaľ sa dostala do tlače chyba aj napriek korektúre. Práve v zdravotníctve mohla mať aj drobná chyba fatálne následky.
Povojnové použitie
Je pravdepodobné, že kniha sa používala dlhé roky po vojne pre svoj dobre spracovaný obsah. Tak či onak, nemohla ostať v nemeckých knižniciach so svojím pôvodným vzhľadom. Výrazný emblém na titulnej stránke často nájdeme prefarbený alebo kompletne prelepený papierom. S rovnakou denacifikáciou sa často stretneme pri Ahnenpassoch.
Iné
Označenie majiteľa a venovania sa nachádzajú na mnohých vojnových knihách. Uvádzam tie, ktoré som našiel v tejto zbierke:
Náhľad do knihy:
Kniha obsahuje množstvo ilustrácií. V závere sú tabuľky a zoznamy obrázkov, register pojmov.
Zvláštna farebná anomália v jednom vydaní (2. auflage 1938). Biela kniha je tlačená na omnoho kvalitnejšom papieri, ktorý ani dnes neukazuje známky opotrebenia.
Dúfam, že v objavovaní historických detailov nachádzate toľko potešenia ako ja! Ešte posledný pohľad na aktuálnu zbierku.
Autor,
Uffz. Kopf
Uffz. Kopf
Informácie o článku
Počet slov: 484Počet zhliadnutí: 3055
Autor: August
Vytvorené: 26. 05. 2019
Posledné zmeny: 26. 05. 2019